Αφιέρωμα τιμής στον Αρκά σκηνοθέτη Σταύρο Τσιώλη.
Γεννημένος στην Τρίπολη το 1937, ο Σταύρος Τσιώλης κατόρθωσε μέσα από μια συναρπαστική κι εν πολλοίς ετερόκλητη κινηματογραφική καριέρα, να δημιουργήσει ένα ιδιαίτερο κινηματογραφικό σύμπαν, ανεπιτήδευτο κι αγνό, γεμάτο από την αθωότητα, το λαϊκό χιούμορ και την λεπτή ειρωνεία των απρόβλεπτων καθημερινών χαρακτήρων του. Ένα σινεμά ρομαντικό κι ονειροπόλο, όπου οι περιπλανώμενοι ήρωες επανασυστήνουν την δονκιχωτική ουτοπία, τον πνευματικό τόπο της ευγένειας των αξιών, των ιδανικών και της πίστης στην ζωή. «Μια ταινία την ξεκινώ… σαν μια μεγάλη αφορμή για να ζήσω με άλλους ανθρώπους, με τους ηθοποιούς, με το συνεργείο. Να χαθώ μέσα στην Πελοπόννησο.» γράφει ο Τσιώλης (Περιοδικό Οθόνη, 1990) επιβεβαιώνοντας το βαθύ ανθρωποκεντρικό του βλέμμα του σκηνοθέτη αλλά και την αγωνιώδη αναζήτηση της ατόφιας πραγματικότητας, της βαθύτερης αλήθειας του κόσμου, του ιδεατού τόπου, της δικής του Αρκαδίας.

ΤΡΙΠΟΛΗ
CINEVILLE MULTICINEMA
Παρασκευή 21/2 Σάββατο 22/2 Κυριακή 23/2 Δευτέρα 24/2 Τρίτη 25/2
Πρωινή Ζώνη
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΓΙΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ ΚΑΙ ΛΥΚΕΙΑ 11:00 – 13:00
Κατακλυσμός (100′), Guy Nativ, Ισραήλ Λεωφόρος Sonnenallee (94′), Leander Haußmann, Γερμανία Μια αναπάντεχη Φιλία (97′),Tobias Wiemann, Γερμανία
Ο Ηρακλής του 21ου αιώνα (22′), Παν.Αθηναίος, Ελλάδα, ΗΝΗ Πού είναι το Μυαλό σου; (10′), Hamed Soltani, HNH Με τον Δικό σου Τρόπο (33′),Κώστας Φωτιάδης/Mustafa Altinop, HNH
Απογευματινή Ζώνη
17:30  Κοιτώντας από την αναπηρική καρέκλα (82′), Oleh Pavliuchenkov, Oυκρανία. 17:30 Nούμερο Ένα (110′), Tonie Marshall, Γαλλία 17:30 Μέχρι την Θάλασσα, (112′), Μάρκο Γκαστίν, Ελλάδα. 17:30 Μια Ταινία για το Παλαιοβιβλιοπωλείο των Αστέγων (45′), Ξενοφών Αγγελόπουλος, HNH 17:30 Δύο την νύχτα (87′), Roi Werner Ισραήλ
19:00 Ο δρόμος των 100 ημερών (30′),Πανεπιστήμιο Συρακουσσών,ΗΠΑ 19:25 Αρκάδες Πολεμιστές -Ημερολόγια Πολέμου (10′), Φίλιππος Κωνσταντόπουλος. 19.30 Συζήτηση με τον σκηνοθέτη 18:25 Peter Plan (74′) Jean Castejón Gilabert, Spain 19:10 Ο Άντρας που Αγάπησε, (90), Stian Kristiansen, Νορβηγία
19:30  Ένα μπαλόνι για τον Αλλάχ (58′),Nefise Özkal  Lorentzen, Νορβηγία 19:45 Διάλειμμα 19:45 Συνήγορος (110′), Rachel Leah Jones, Ισραήλ / Καναδάς / Ελβετία. 19:50 Διάλειμμα 20:40 Διάλειμμα
20:40 Διάλειμμα 20:00 Χαιρετισμός Δημάρχου 22.00 Διάλειμμα 20:00 Σχετικά με τον Βασίλη (80′), Σταύρος Τσιώλης 20:50 Ας Περιμένουν οι Γυναίκες (87′), Σταύρος Τσιώλης
20:50  Παρακαλώ γυναίκες, μην κλαίτε (90′), Σταύρος Τσιώλης 20:10 Γυναίκες που περάσατε από εδώ (80′), Σταύρος Τσιώλης 22.10 Έρωτας στη χουρμαδιά (82′), Σταύρος Τσιώλης 21:30  Η Επιλογή του Βασιλιά (130′),Erik Poppe, Νορβηγία 22:30 Σφάλμα Συστήματος (120′), Nora Fingscheidt, Γερμανία
ΜΑΛΛΙΑΡΟΠΟΥΛΕΙΟ ΘΕΑΤΡΟ
Πρωινή Ζώνη
 11:00 – 13:00 11:00 – 13:00  11:00 – 13:00 11:00 – 13:00
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΓΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ 11:00 Το ζητιανόξυλο (30′), Ξεν. Αγγελόπουλος, ΗΝΗ   ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΓΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ
Rafiki – καλύτεροι φίλοι (79′), Christian Lo , Νορβηγία 11:30 Πολεμιστής του δρόμου (20′), Παν.Αθηναίος, ΗΝΗ Επιχείρηση Αρκτική (90′), GretheBoe-Waal, Νορβηγία Η Απίστευτη Ιστορία του Γιγάντιου Αχλαδιού (80′), Αμάλιε Νέσμπι Φικ, Γιόργκεν Λένταμ, Φίλιπ Αϊνστάιν Λίπσκι, Δανία.
11:50 Φίτσι (8′), Γ.Αρβανίτη/Reza Goldadi, ΗΝΗ Στού Απελλή (17′), Ι. Σαράντου/ Δέσποινα Βέρρη/Εσπερινό Γυμνάσιο Μυτιλήνης με Λυκειακές Τάξεις, HNH Ντούσκο (23′), Γ. Θηβαίου/Δημ. Μουρατίδης / Λένα Μαρμαρινού, HNH
11:58 KOSTAS4AMBA (14′), Ιωάννα Κράνια, ΗΝΗ
12:30 Μικτό Ζευγάρι (10′),Kofi Drafor/Koffi Amouzou/Blondel, ΗΝΗ
12:40 Σπιτική Λεμονάδα (17′), Ευάγγελος Μακροστέργιος, ΗΝΗ
(Visited 136 times, 1 visits today)

Ημερομηνία Εκδήλωσης


Ημ. Έναρξη: 21/02/20
Ώρα Έναρξης: 11:00
Ημ. Λήξη: 25/02/20
Ώρα Λήξης: 23:59

η εκδήλωση θα ξεκινήσει σε:

days
0
-58
-8
hours
0
-5
minutes
-3
-9
seconds
-2
-7
Τρίπολη