17-27 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Αμφιθέατρο “Θόδωρος Αγγελόπουλος”

Αριστομένους 95, Καλαμάτα

Παρασκευή 17 Ιανουαρίου
15:00 The remains – After The Odyssey / Απομεινάρια – Μετά την Οδύσσεια
Nathalie Borgers | 88’ | Αυστρία 2018

16:30 The Case of Johanna Langefeld / Η υπόθεση της Τζοάνα Λάνγκφελντ
Władysław Jurków, Gerburg Rohde-Dahl | 90’ | Πολωνία 2019

18:00 Labyrinth / Λαβύρινθος
Δημήτρης Αθανίτης | 75’ | Ελλάδα 2019
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

20:00 ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ
20.30 Dolphin man / Ο άνθρωπος – δελφίνι
Λευτέρης Χαρίτος | 80’ | Ελλάδα, Γαλλία, Ιταλία, Καναδάς, Ιαπωνία 2017

22.00 ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ
ΒΙΟΛΟΝΤΣΕΛΟ ΣΟΛΟ – ΜΕΛΙΝΤΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗ
Τάξη βιολοντσέλου Διονύση Κοτταρίδη, από το Δημοτικό Ωδείο Καλαμάτας

Σάββατο 18 Ιανουαρίου
12:00 Spears from all sides / Λόγχες από παντού
Christopher Walker | 90’| ΗΠΑ 2018

14:00 Maid in Hell / Υπηρέτρια στην Κόλαση
Søren Klovborg | 59’ | Δανία 2018

15:00 Corridor/Το πέρασμα
Güclü Yaman | 43’ | Ιράκ, Συρία 2019

ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

16:00 The silence of others / El silencio de otros / Η σιωπή των άλλων
Almudena Carracedo, Robert Bahar | 96’ | Ισπανία 2018

18:00 Los heraldos Viejos / The Old Heralds / Γηραιοί αγγελιοφόροι
Luis Alejandro Yero | 23’ | Κούβα 2018

18:30 Ρίζες / Roots
Ελίζα Σόρογκα, Αίγλη Δράκου | 28’ | Ελλάδα 2018
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

19:00 Strangers/ Ξένοι
Laura Kansy, Oskar Zoche | 75’ | Γερμανία 2019
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

20.30 Wars don’t end / Πόλεμοι δίχως τέλος
Dheeraj Akolkar | 63′ | Νορβηγία 2018

21.30 Letter from Masanjia/ Γράμμα από τη φυλακή
Leon Lee | 76’ | Καναδάς 2018

Κυριακή 19 Ιανουαρίου
11:00 Apex Survival – Maiden Voyage / Ακραία επιβίωση–Παρθενικό ταξίδι
Jakes Jordaan, Johnny Beechler | 60’ | Νότια Αφρική 2019

12:00 Chasing Ice/Κυνηγώντας τους παγετώνες
Jeff Orlowski | 75’ | ΗΠΑ (2012)

14:00 Soyalism / Σογιαλισμός
Enrico Parenti, Stefano Liberti | 65΄| Ιταλία 2018

16:00 Before the flood / Πριν από την πλημμύρα
Fisher Stevens | 96’ | ΗΠΑ 2016

ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ NATIONAL GEOGRAPHIC

18:00 What to Do about Climate Disruption? / Τι να κάνουμε για την κλιματική αλλαγή;
Eric Simon | 70’ | ΗΠΑ 2019
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

19:10 Συζήτηση για την κλιματική αλλαγή
19.30 Ανθρωποι μετά τη φωτιά / People After The Fire
Χαρά Μπουργάνη | 25’ | Ελλάδα 2019
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

20:00 ΣΥΖΗΤΗΣΗ
20.30 Ρίτα / Rita
Γιώργος Δανόπουλος | 21’ | Ελλάδα 2018
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

21:00 Zero Impunity / Μηδενική ανοχή
Nicolas Blies, Stéphane Hueber-Blies | 93′ | Λουξεμβούργο, Γαλλία 2018
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

Δευτέρα 20 Ιανουαρίου
15:00 Alla Zingara
Glória Halász | 62′ | Ουγγαρία 2019

16:00 What colour is this world / Τι χρώμα έχει αυτός ο κόσμος / какъв цвят има този свят
Ralitza Dimitrova | 56’ | Βουλγαρία 2019

17:00 Happy princes / Ευτυχισμένοι πρίγκηπες
Πάνος Δεληγιάννης | 82′ Ελλάδα, Γερμανία 2018

ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

18.30 Unique / Única / Μοναδική
Hugo Mata Parducci | 20´ | Ελ Σαλβαδόρ 2019
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

19:00 Φως / Light
Νίκος Κοντιζάς | 13’| Ελλάδα 2018

ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

19.30 Dancing with Monica / Χορεύοντας με τη Μόνικα
Anja Dalhoff | 74’ | Δανία 2017
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

21:00 SUDAMÉRICA – The Colors of Life / SUDAMÉRICA -Τα Χίλια Χρώματα της Ζωής
Δήμητρα Ζήρου | 105’ | Ελλάδα 2018
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

Τρίτη 21 Ιανουαρίου
16:00 Scars / Σημάδια
Didier Cros | 66’ | Γαλλία 2018

17:00 Nûjîn/ New life / Νέα Ζωή
Veysi Altay | 44’ | Τουρκία 2019

18:00 Women of the Gulag / Οι γυναίκες των Γκουλάγκ
Marianna Yarovskaya | 53′ | ΗΠΑ 2018
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

19:00 Zagros / Ζάγκρος
Ariane Lorrain & Shahab Mihandoust | 58’ | Ιράν, Καναδάς 2018
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

20.30 Advocate / Συνήγορος
Rachel Leah Jones & Philippe Bellaiche | 110΄ | Ισραήλ, Καναδάς, Ελβετία 2019

Τετάρτη 22 Ιανουαρίου
15:00 Sleeping in ruins/ Ύπνος πάνω στα χαλάσματα
Horen Ghareeb, Hardi Qadir Ibrahim | 68′ | Ιράκ 2019

16:00 #Female Pleasure / #Γυναικεία ηδονή
Barbara Miller | 97′ | Ελβετία, Γερμανία 2018

18:00 A man must be strong / Ενας άντρας πρέπει να είναι δυνατός
Elsi Perino & Ilaria Ciavattini | 62’ | Ιταλία

19:00 Life is Waiting: Referendum and Resistance in Western Sahara/ Η Ζωή Περιμένει: Το Δημοψήφισμα και η Αντίσταση στη Δυτική Σαχάρα.
Iara Lee | 59’ | ΗΠΑ, Δυτική Σαχάρα 2015
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

20.30 Burkinabe Bounty – Agroecology in Burkina Faso / Burkinabe Bounty – Η αγροτική οικολογία στη Burkina Faso
Iara Lee | 37’ | Μπουρκίνα Φάσο, ΗΠΑ, Βουλγαρία, Ιταλία 2018
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

21:30 Delta7even
Rosie Baldwin | 40’ | Ηνωμένο Βασίλειο 2019
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

Πέμπτη 23 Ιανουαρίου
​16:00 The cold peace – Is war really over in Bosnia and Herzegovina?/Η κρύα ειρήνη – Εχει όντως τελειώσει ο πόλεμος στην Βοσνία – Ερζεγοβίνη;
Marcella Menozzi | 59’ | Ιταλία 2019

17:00 Distant Constellation / Μακρινός αστερισμός
Shevaun Mizrahi | 82′ | ΗΠΑ, Τουρκία, Ολλανδία 2017

18.30 Τα βαπόρια της θείας Νέλλης / The boats of aunt Nelly
Νατάσσα Ιατροπούλου | 13’ | Ελλάδα 2018
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

18:45 Νέα εποχή / New Era
Πέγκυ Ζούτη | 12’ | Ελλάδα 2018
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

19:00 Behind the wall / Πίσω από τον τοίχο
Νεφέλη Σαρρή | 65′ | Ελλάδα 2018

20:00 Τα 4 επίπεδα της ύπαρξης / 4 Levels of Existence
Ηλιάνα Δανέζη | 74’ | Ελλάδα 2019

21.30 Όταν ο Βάγκνερ Συνάντησε τις Ντομάτες/ When Tomatoes Met Wagner
Μαριάννα Οικονόμου | 75′ | Ελλάδα 2019
ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΛΕΣΧΗ

Παρασκευή 24 Ιανουαρίου
15:00 The feeling of being watched / Κάποιος με παρακολουθεί
Assia Boundaoui | 87’ |ΗΠΑ 2018

17:00 Η στιγμή σου στη ζωή μου / Moment in My Life
Χαρά Φράγκου | 49’ | Ελλάδα 2019
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

18:00 Uprooted / Ξεριζωμένες
Ummi Bukar, Ilse Van Lamoen | 61’ | Νιγηρία 2018

ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

19:00 Starting with Fragments / Ξεκινώντας με κομμάτια
Omar Shalash, Robert Dobe | 80’ | Γερμανία 2019

ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

20.30 Mrs. Faber / Η κα Φέιμπερ
Job Tichelman & Hjalmar Tim Ilmer | 55’ | Ολλανδία 2019
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

21.30 Παρουσίαση εργασίας του Τμήματος Κινηματογράφου του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

Σάββατο 25 Ιανουαρίου
12:00 Λάρισα η
Πελασγίς, στο διάβα των αιώνων
Κλεώνη Φλέσσα | 30′ | Ελλάδα 2019
(Εκτός συναγωνισμού)
Η προβολή θα πραγματοποιηθεί στο Αρχαιολογικό Μουσείο Καλαμάτας, σε συνεργασία με την Εφορία Αρχαιοτήτων
Μεσσηνίας και την Εφορεία Αρχαιοτήτων Λάρισας

12:00 Five seasons: The garden of Piet Oudolf / Πέντε εποχές: Ο κήπος του Piet Oudolf
Thomas Piper | 75’ | ΗΠΑ 2017

14:00 Island of the hungry ghosts / Το νησί των πεινασμένων φαντασμάτων
Gabrielle Brady | 96’ | Γερμανία, Ηνωμένο Βασίλειο, Αυστραλία 2019

16:00 Riders of destiny / Οι αναβάτες του πεπρωμένου
Michael Niermann | 88′ | Γερμανία 2019

18:00 Around the Bed of a dying collaborator / Γύρω από το κρεβάτι ενός ετοιμοθάνατου προδότη
Tal Michael, David Ofek | 53’ | Ισραήλ (2019)
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

19:00 Hell and Hope / Κόλαση και Ελπίδα
Amish Srivastava | 57’ | ΗΠΑ 2019
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

20.30 Music for Ordinary Life Machines
Νίκος Χαντζής | 112΄ | Ελλάδα 2018

ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

Κυριακή 26 Ιανουαρίου
11:00 Are you going to school today? Θα πας στο σχολείο σήμερα;
Anupama Srinivasan | 59’ | Ινδία 2019

12:00 Lesvos, the island awaits / Λέσβος – Το νησί περιμένει
Raul Lopez, Susana Soldado | 52’| Ισπανία 2019

15:00 Make the economy scream
Άρης Χατζηστεφάνου | 80’ | Ελλάδα 2019
16.30 Citizen Europe

Αγγελική Αριστομενοπούλου, Αντρέας Αποστολίδης | 72’ | Ελλάδα – Γαλλία – Ιρλανδία 2019

18:00 Burkinabe Rising – the Art of Resistance in Burkina Faso/ Burkinabe Rising – Η επαναστατική τέχνη στη Burkina Faso
Iara Lee | 72’| Μπουρκίνα Φάσο, ΗΠΑ, Βουλγαρία 2018
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

19.30 Wantoks – Dance of Resilience in Melanesia / Wantoks – Ο χορός της ανθεκτικότητας στη Mελανησία
Iara Lee | 20’ | Νησιά του Σολομώντα, ΗΠΑ, Βουλγαρία 2019
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

20:00 Il Pittore della Tenda / Ο ζωγράφος της Σκηνής
Renato Lisanti | 72’ | Ιταλία 2018
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

21.30 Βάλσαμο / Balsamon
Έφη Σιαλευρή | 23’ | Ελλάδα 2018

ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

22:00 Συναυλία

Δευτέρα 27 Ιανουαρίου
14:45 Animus Animalis (A Story about People, Animals and Things) / Animus Animalis (Μια ιστορία για ανθρώπους, ζώα και πράγματα)
Aistė Žegulytė | 69’ Λιθουανία 2018

16:10 What She Said: The Art of Pauline Kael / Αυτό που είπε: Η τέχνη της Πολίν Καέλ
Rob Garver | 95’ | ΗΠΑ 2019

17:40 Κριτική έργου με τον Ανδρέα Τύρο
18:00 Σόπι – μια ημέρα ακόμη / Sopi – One more day
Χρήστος Πυθαράς | 60’ | Ελλάδα 2017
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

19:00 Dünyam / Ο κόσμος μου
Θάνος Λυμπερόπουλος | 14’ | Ελλάδα 2018
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

19.30 ΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΥΣ συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη / FOR NO REASONS meetings with Yorgos Maniatis
Σταύρος Ψυλλάκης | 98’ | Ελλάδα 2019

ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

21.30 ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ
Προβολή ντοκιμαντέρ
“Χρήστος Ρηγανάς, της σμίλης γραφήματα”
Κλεώνη Φλέσσα | 15’ | Ελλάδα 2019

 

 

(Visited 30 times, 1 visits today)

Ημερομηνία Εκδήλωσης


Ημ. Έναρξη: 17/01/20
Ώρα Έναρξης: 15:00
Ημ. Λήξη: 27/01/20
Ώρα Λήξης: 23:00

η εκδήλωση θα ξεκινήσει σε:

days
0
-17
-6
hours
-1
-3
minutes
-2
-1
seconds
-2
-3
Καλαμάτα